Autor: Zygmunt Gloger ISBN: 978-83-63586-27-0 Format: 125x210 Stron: 72 Okładka: twarda, kolorowa Rok wydania: 2022
Ocena klientów: 0/0
Nakład wyczerpany
Dziś, gdy stary zegar gdański wydzwonił godzinę północną, samotnik zamknął czytaną księgę i wsparty o wysokie wezgłowie krzesła, zamyślił się swoim zwyczajem. Tak dumał, a dumał długo, o niedoli starej Lechii i dumałby bez końca o drogach do szczęścia i do światła, gdy oto smutną jego duszę niepostrzeżenie ogarnął uroczy sen spełnionych już nadziei. (z tekstu)
Dziś, gdy Glogera już nie ma między nami, głos jego jeszcze większej wagi nabiera i bliższym nam się wydaje. Sen to marzenie o przyszłości samego autora, to wizja ziemi rodzinnej taka, jaką to kochające serce widzieć chciało. Piękna, zagospodarowana ziemia, na niej zamożny, dorodny i pracowity lud – oto jaką Polskę chciał widzieć Gloger i dla niej pracował. W książeczce Glogera uderza zresztą przede wszystkim nie jej treść konkretna, nie takie lub inne pojęcie o przyszłości, to schodzi właściwie na plan drugi i, być może nawet, nie każdego zadowoli.
Jest w niej natomiast co innego – wielkie serce, to właśnie, co zmarłego Glogera stawia w rzędzie najpierwszych synów Ojczyzny. To serce, o którym można było powiedzieć, że „gdybyś je rozkroił, nic w nim nie znajdziesz prócz miłości dla Polski”, robi z małej książeczki rzecz wielką.
(fragment recenzji „Gazety Warszawskiej”, nr 131)