Smakołyk dla miłośników staroświecczyzny. Pamiętnik podlaskiego szlachcica to XIX-wieczny autentyk, urokliwy dokument o życiu polskiego ziemiaństwa, który chyba zbyt długo czekał na odkrycie. Oficyna Wydawnicza STOPKA przedstawia publikację, która zapewne ucieszy amatorów klimatycznej twórczości Paska i Rzewuskiego. Julian Borzym, skrzętnie opisując swój życiorys, przekazuje jednocześnie reprezentatywne świadectwo mentalności i obyczajowości współczesnej sobie szlachty. A to wszystko na tle znamiennych realiów faktograficzno-historycznych...
Niezwykle interesujący pamiętnik [...]. Ten unikatowy, dawny tekst daje szansę zapoznania się nie tylko z dziejami rodziny Borzymów i ich życiem codziennym, ale pozwala przyjrzeć się, jak dawniej zwykli ludzie, z dziada pradziada zamieszkujący podlaską ziemię, pracowali, odpoczywali, przeżywali miłosne uniesienia. Pamiętnik Juliana Borzyma daje także wyjątkową okazję do poszukiwań własnych korzeni, śledzenia losów przodków.
Dr hab. Dorota K. Rembiszewska
Żadne z dotychczas znanych źródeł nie pokazuje z taką dokładnością losów drobnego ziemianina podlaskiego od końca I połowy XIX wieku po 1881 rok.
Prof. Adam Cz. Dobroński
Z żalem kończę czytać Pamiętnik... Juliana Borzyma. Moim skromnym zdaniem to PERŁA!!! Ponadto pięknie wydana. Powinnam napisać ślicznie, bo J.B. jak zauważyłam, tego przysłówka używa najczęściej. Ośmielam się złożyć Państwu gratulacje z powodu tej książki. Teraz wydaje się mnóstwo rzeczy nieważnych, albo spłyconych, albo zgoła z innego świata, a Pamiętnik podlaskiego szlachcica to real najprawdziwszy. Czytając, mogłam sobie wyobrazić życie moich przodków z guberni grodzieńskiej. Byli herbowi, mieli majątki, na pewno podobne obyczaje, a także problemy.