System Reklamy Internetowej HADES
R
E
K
L
A
M
A
Zaloguj się
Stopka
»
Aktualności
»
Plenery plastyczne
»
Konkursy
»
Serie wydawnicze
»
O Stopce
»
Statut
»
Kontakt
»
Szkoły
»
Fundacja "Glogerianum"
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
System Reklamy Internetowej HADES
Konferencja naukowa i tom z Serii Glogerowskiej
EM
/ 13:15:36, 28.09.2023 r.
Temat konferencji zorganizowanej w ramach 34. edycji Konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera, a zarazem tytuł nowego tomu z Serii Glogerowskiej: „Co nas czeka? Kraj – świat – dom”, skłoniły jego twórców do wspólnej refleksji, że w odnoszeniu się do przyszłości stale towarzyszy nam niepewność i tylko jej tak naprawdę możemy być pewni, a tom jest poniekąd próbą oswojenia bezradności wobec poczucia „grozy świata”. W toku prac redakcyjnych wyłoniono w publikacji trzy bloki tematyczne: „Czasy nie gorsze niż inne”, „Przyszłość zaczyna się teraz”, „Nauka, wiara i spoglądanie w przyszłość”. Monografię zbiorową kończy szkic pt. „Tęsknota za wiecznym szczęściem” Kazimierza Trzęsickiego. W konferencji wzięli udział prelegenci będący zarazem autorami tekstów w przygotowanych specjalnie na to wydarzenie publikacjach „Stopki”, m.in. prof. dr hab. Dariusz Rott (recenzent), który zaprezentował widowni najnowszy tom, i dr hab. Włodzimierz Pessel (redaktor naukowy).
Przykłady obrazujące poziom marnotrawstwa jedzenia i walki z nieumiarkowaniem podawał dr hab. Włodzimierz Pessel. Poruszył również temat resztek zamieniających się w nadwyżki, lekkomyślnego relegowania żywności na śmietniki i przyszłości niewyrzucania.
O dziejowych oczekiwaniach Zygmunta Glogera, którymi wyprzedził swoją epokę, mówił prof. dr hab. Adam Dobroński.
Zdaniem prof. dr hab. Ireny Pospiszyl, ale i przywołanych psychoanalityków, rodzina stała się środowiskiem zaspokajania potrzeb narcystycznych dorosłego człowieka: „Jeżeli miałabym mówić o inwestowaniu w rodzinę, odwoływałabym się raczej do narcyzmu człowieka, do jego najbardziej osobistych oczekiwań, a nie do poczucia obowiązku czy przełamywania własnego egoizmu”.
Spotkanie zakończyło połączenie wyłaniających się z mroku obrazów, świateł, muzyki, a przede wszystkim słów dra Jacka Kurka: „To natomiast, co ma przyjść, czego wypatrujemy, jest zalewie obietnicą, niewspartym żadną pewnością oczekiwaniem na to, co najwyżej może się zdarzyć, ale nigdy nie wiemy, czy rzeczywiście się zdarzy. Pozostaje zatem czymś nieuchwytnym, intencją zaledwie”.
NK
Fot. Jędrzej Sokołowski
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" im. Stanisława Zagórskiego w Łomży
Projekt wydawniczy zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy:
Województwo Podlaskie
Miasto Łomża
System Reklamy Internetowej HADES
System Reklamy Internetowej HADES
Top 5
Bezczelność. Powszednie zniesmaczenia Polaków
Cena: 30,00 zł
Sen
Cena: 30,00 zł
Co nas czeka? Świat – kraj – dom
Cena: 30,00 zł
Ludzie w drodze. Migracje, granice, tożsamość
Cena: 30,00 zł
Księga prasy łomżyńskiej
Cena: 39,00 zł
Gen: 0.051s
Projekt techniczny i wykonanie serwisu:
Tomasz Majewski
informacja o cookies