Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA
R E K L A M A
    Zaloguj się
 
Stopka
»
»
»
»
»
»
»
»
»
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
Stopnik 2023
Konferencja naukowa i tom z Serii Glogerowskiej
EM / 13:15:36, 28.09.2023 r.   drukowanie
Nagroda i Medal Zygmunta Glogera

Temat konferencji zorganizowanej w ramach 34. edycji Konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera, a zarazem tytuł nowego tomu z Serii Glogerowskiej: „Co nas czeka? Kraj – świat – dom”, skłoniły jego twórców do wspólnej refleksji, że w odnoszeniu się do przyszłości stale towarzyszy nam niepewność i tylko jej tak naprawdę możemy być pewni, a tom jest poniekąd próbą oswojenia bezradności wobec poczucia „grozy świata”. W toku prac redakcyjnych wyłoniono w publikacji trzy bloki tematyczne: „Czasy nie gorsze niż inne”, „Przyszłość zaczyna się teraz”, „Nauka, wiara i spoglądanie w przyszłość”. Monografię zbiorową kończy szkic pt. „Tęsknota za wiecznym szczęściem” Kazimierza Trzęsickiego. W konferencji wzięli udział prelegenci będący zarazem autorami tekstów w przygotowanych specjalnie na to wydarzenie publikacjach „Stopki”, m.in. prof. dr hab. Dariusz Rott (recenzent), który zaprezentował widowni najnowszy tom, i dr hab. Włodzimierz Pessel (redaktor naukowy).


Nagroda i Medal Zygmunta Glogera

Przykłady obrazujące poziom marnotrawstwa jedzenia i walki z nieumiarkowaniem podawał dr hab. Włodzimierz Pessel. Poruszył również temat resztek zamieniających się w nadwyżki, lekkomyślnego relegowania żywności na śmietniki i przyszłości niewyrzucania.


Nagroda i Medal Zygmunta Glogera

O dziejowych oczekiwaniach Zygmunta Glogera, którymi wyprzedził swoją epokę, mówił prof. dr hab. Adam Dobroński.


Nagroda i Medal Zygmunta Glogera

Zdaniem prof. dr hab. Ireny Pospiszyl, ale i przywołanych psychoanalityków, rodzina stała się środowiskiem zaspokajania potrzeb narcystycznych dorosłego człowieka: „Jeżeli miałabym mówić o inwestowaniu w rodzinę, odwoływałabym się raczej do narcyzmu człowieka, do jego najbardziej osobistych oczekiwań, a nie do poczucia obowiązku czy przełamywania własnego egoizmu”.


Nagroda i Medal Zygmunta Glogera

Spotkanie zakończyło połączenie wyłaniających się z mroku obrazów, świateł, muzyki, a przede wszystkim słów dra Jacka Kurka: „To natomiast, co ma przyjść, czego wypatrujemy, jest zalewie obietnicą, niewspartym żadną pewnością oczekiwaniem na to, co najwyżej może się zdarzyć, ale nigdy nie wiemy, czy rzeczywiście się zdarzy. Pozostaje zatem czymś nieuchwytnym, intencją zaledwie”.NK
Fot. Jędrzej Sokołowski
Co nas czeka?
$ $ Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" im. Stanisława Zagórskiego w Łomży


$ $ Projekt wydawniczy zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury
$ $ Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoPartnerzy:

$ $ Województwo Podlaskie
$ $ Miasto Łomża

Top 5
Sen
Sen
Cena: 30,00 zł
Gen: 0.041s Projekt techniczny i wykonanie serwisu: Tomasz Majewski informacja o cookies