Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA
R E K L A M A
    Zaloguj się
 
Stopka
»
»
»
»
»
»
»
»
»
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
Stopnik 2023
"Narew - ludzie, przyroda, kultura" - gala wręczenia nagród
WCz / 13:48:09, 16.04.2013 r.   drukowanie
Laureaci konkursów „Narew – ludzie, przyroda, kultura”, jurorzy, przedstawiciele władz samorządowych spotkali się w Łomży na uroczystości wręczenia nagród. Miała miejsce 20 marca, w pierwszym dniu astronomicznej wiosny (który jednak okazał się dniem prawdziwie zimowym), w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.

Konkurs „Narew – ludzie, przyroda, kultura” podbił Polskę – powiedział red. Stanisław Zagórski, prezes „Stopki”. W tym sensie, że otrzymaliśmy bardzo wiele prac, bardzo ciekawych. Jest to największy zbiór esejów, reportaży, fotoreportaży i starych fotografii, jaki jest w Polsce.

Naszym celem było spenetrowanie i pokazanie życia ludzi nad Narwią i w jej dorzeczu
– kontynuował pomysłodawca konkursu. – To jest naprawdę bardzo ciekawa społeczność i nie ma się co dziwić, że od wielu lat interesowała dziennikarzy, ale głównie pod kątem jakichś sensacyjnych zdarzeń, jakichś wypadków. Natomiast mniej obserwowane było życie codzienne – może ono było szare, może smutne, może bardzo pracowite, ale było ciekawe i – rzekłbym – inne niż gdzie indziej. Ten konkurs ujawnił ogromną potrzebę wypowiedzenia się, potrzebę przekazania prawdy – może wyrażonej zbyt optymistycznie – że już nasz region nie jest Polską B ani Polską C ( jak się dawniej mówiło), że jest to region dynamicznie się rozwijający i już w wielu wypadkach wyprzedzający te tradycyjnie gospodarne, wychwalane województwa czy obszary Polski.

W programie gali znalazły się projekcje fragmentów filmów inspirowanych Narwią i regionem. Szczególnie duże wrażenie zrobił na obecnych przedpremierowy pokaz fragmentu filmu pt. „Cząstka Podlasia”, którego autorami są łomżanin Zdzisław Folga i białostoczanin Paweł Jankowski. Pokazano także fragment zrealizowanego w nadnarwiańskim Kurowie filmu Marka Starczewskiego pt. „Rzeka”.

Uroczystość uatrakcyjnił koncert muzyki polskiej w wykonaniu orkiestry łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z solistką Agnieszką Piass (sopran).

W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży z kolei można było zwiedzać wystawę fotograficzną, na której zaprezentowano najlepsze zdjęcia nadesłane na konkurs.

Poniżej zamieszczamy relacje filmowe Telewizji Narew i portalu internetowego Mylomza.pl oraz fotorelację Jerzego Chaberka.Goście gali spotkali się najpierw w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży

Była okazja do zwiedzenia pokonkursowej wystawy fotograficznej (na zdjęciu Marek Starczewski i Jolanta Nowacka)

A także wysłuchania prezesa „Stopki”, red. Stanisława Zagórskiego, który mówił o konkursie narwiańskim (obok dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, dr Jerzy Jastrzębski)

Na temat plonu fotograficznej części konkursu głos zabrał Andrzej Zygmuntowicz (przewodniczący jury)

W środku (w białej koszuli) zdobywca I nagrody w konkursie na fotoreportaż Adam Tuchliński

Marek Dolecki (II nagroda). Pamiątkowe zdjęcia na tle własnych nagrodzonych fotografii

Nagrody w kategorii eseju wręczali prof. Janusz Tazbir (przewodniczący jury) i prezes Stanisław Zagórski. Otrzymuje Bogumił Staszek z Tarnowa

Przy mikrofonie laureat równorzędnej nagrody – Włodzimierz Karol Pessel

Laureatka wyróżnienia Izabela Pajdała-Kusińska z Warszawy

Wyróżnienie otrzymał także Marek Kochanowski z Białegostoku

Dorocie Sokołowskiej I nagrodę w kategorii reportażu wręczają prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski (fundator nagrody) oraz Marek Miller - przewodniczący jury

Adam Bogoryja-Zakrzewski z Warszawy zdobył wyróżnienie

Laureatem wyróżnienia został także Paweł Prus z Bielska Podlaskiego

Tomasz Lendo z Ostrołęki (laureat wyróżnienia za fotoreportaż) dyplom i statuetkę otrzymuje z rąk Andrzeja Zygmuntowicza i Mirosławy Kluczek – wiceprezydent Łomży

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymuje Andrzej Skawiński

W kategorii starej fotografii nagrodę otrzymuje Władysław Paweł Jabłoński, a wręczają Lech M. Szabłowski, starosta łomżyński, i Wiesława Czartoryska, wiceprezes „Stopki”

Marian Olechnowicz z Łap także zdobył nagrodę w kategorii starej fotografii

Orkiestra łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej grała pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Śpiewała Agnieszka Piass – solistka Warszawskiej Opery KameralnejOrganizację konkursów
„Narew – ludzie, przyroda, kultura” wsparli:

$ $ Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
$ $ Urząd Miejski w Łomży
$ $ Starostwo Powiatowe w Łomży
Top 5
Sen
Sen
Cena: 30,00 zł
Gen: 0.030s Projekt techniczny i wykonanie serwisu: Tomasz Majewski informacja o cookies