Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA
R E K L A M A
    Zaloguj się
 
Stopka
»
»
»
»
»
»
»
»
»
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
Stopnik 2023
Po plenerze. Kronika fotograficzna
ASz / 10:55:06, 17.07.2014 r.   drukowanie
Po raz pierwszy coroczny Międzynarodowy Plener Plastyczny „Stopki” odbył się w Łomży. W tym roku pod hasłem „Świętość i świeckość”. Inspiracje, do skupienia uwagi na tematyce sakralnej, czerpać można było, zwiedzając Muzeum Diecezjalne, po którym oprowadzał artystów jego dyrektor ks. Tomasz Grabowski. W Muzeum odbyło się też oficjalne otwarcie pleneru dwugłosem na temat „Sacrum i profanum w sztuce” z wypowiedziami prof. Andrzeja Strumiłły (kuratora pleneru) i ks. Tomasza Grabowskiego.Zwiedzanie Łomży rozpoczęło się od kościoła i klasztoru Kapucynów. Wspaniałym przewodnikiem był tu o. Bońkowski swobodnie operujący językiem rosyjskim, zrozumiałym dla większości plenerowiczów. Dalej wycieczkę po mieście poprowadził Michał Kaczyński, przez Kamienne Schodki, Stary Rynek, ulice Farną, Senatorską i Dworną do katedry i kościoła Najświętszej Marii Panny (dawnej cerkwi).

Artyści spędzali czas intensywnie, by zdążyć wykonać prace i przygotować wystawę poplenerową. Jej wernisaż zapowiedzieliśmy na zakończenie pleneru.

Wreszcie uroczysty moment – otwarcie wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej. Wyjątkowo w historii stopkowych wystaw poplenerowych na wernisażu obecni są prawie wszyscy autorzy eksponowanych prac. Głos zabierają prof. Andrzej Strumiłło i kierowniczka Galerii Karolina Skłodowska.

W czasie pożegnalnej kolacji Anna Konanava, utalentowana malarka z Mińska na Białorusi, której obrazy można oglądać na wystawie poplenerowej, zachwyciła wszystkich obecnych, pięknie tańcząc flamenco.

Wiesława Czartoryska

Zdjęcia: J. Chaberek, W. Czartoryska, I. Sielska

Plener w mediach

Łomżyńskie sacrum i profanum
Świętość i świeckość na plenerze Stopki
Sacrum i profanum w łomżyńskiej galerii
$$
Plener zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku
Top 5
Sen
Sen
Cena: 30,00 zł
Gen: 0.038s Projekt techniczny i wykonanie serwisu: Tomasz Majewski informacja o cookies