Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA
R E K L A M A
    Zaloguj się
 
Stopka
»
»
»
»
»
»
»
»
»
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
Stopnik 2023
Zapowiedź nowego tomu z Serii Glogerowskiej pt. „Bezczelność. Powszednie zniesmaczenia Polaków”
EM / 12:02:28, 15.02.2024 r.   drukowanie
 Seria Glogerowska

Jeśli ideą zeszłorocznego tomu było uchwycenie źródeł niepewności, społecznych zgryzot i kulturowych kryzysów mających, z jednej strony, charakter krajowy i strukturalny, z drugiej zaś strony zdeterminowanych komplikującą się sytuacją międzynarodową, to w tegorocznym tomie, niejako schodząc do parteru życia, pragniemy przyjrzeć się bezpośrednio niechlubnym, irytującym czy wstydliwym stronom życia codziennego i sfery publicznej w Polsce w XXI wieku. Niech interesują nas te mankamenty, deficyty, dyskomforty (i tym podobnie), które Polacy zgotowują sobie sami – z przyczyn mentalnych, ugruntowanych historycznie, zdeterminowanych społecznie, które to powody warto w nadsyłanych tekstach analizować.

Wyeksponowaną w tytule bezczelność odczytujemy jako hasło wywoławcze dla szerokiej palety zagadnień i zjawisk: chamstwa, cwaniactwa, obcesowości, wulgarności, brutalizacji języka i czynów, dewaluacji salonów, zdegustowania przeżywaną współczesnością, absmaku w związku z teraźniejszymi obyczajami…

Warto pamiętać, że w 2024 roku minie 35 lat od przełomu ustrojowego i gospodarczego w Polsce. W tym po trosze symbolicznym aspekcie napisane przez Państwa artykuły mogą złożyć się na pewien bilans polskich przekształceń i form ich odzwierciedlenia w formach kultury i życia społecznego – diagnozę punktu, do którego dotarliśmy, ale również okazanie punktów pozytywnych, do których zmierzamy. Czy bezczelność w tym przeszkadza, a może jednak, przewrotnie biorąc, asystuje i pomaga? Figurą tego drugiego przed równo półwieczem okazała się postać pasażera Francika, w którą wcielił się Bohdan Łazuka w epizodzie w Nie ma róży bez ognia. Rodzi się pytanie, kim dzisiaj są następcy lub naśladowcy Francika wpychającego się do autobusu z frazesem „nie lubię chamstwa” na ustach – i jaką cieszą się oni sprawczością.

W imieniu Wydawcy adresuję to zaproszenie do publicystów, działaczy kulturalnych, badaczy reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny naukowe oraz innych zainteresowanych osób. Jak zawsze, łomżyńska „Stopka” połączy pokolenia i rozmaite spojrzenia na nurtujące nas wszystkich zagadnienie. Oprócz artykułów naukowych bądź popularyzujących wiedzę akademicką mile widziane będą również eseje i formy dziennikarskie.

Liczę na Państwa odzew i różnorodność poruszanych tematów szczegółowych.

Prof. ucz. dr hab. Włodzimierz Karol Pessel


Książka powstanie we współpracy wydawniczej Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży oraz Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego w Siedlcach. Publikacja będzie punktowana, spełniając tym samym standardy naukowe.

Teksty należy dostarczyć do 15 maja 2024 roku w formie elektronicznej (e-mail: oficyna@stopkapress.com.pl).

Zasady opracowania tekstu
Top 5
Sen
Sen
Cena: 30,00 zł
Gen: 0.036s Projekt techniczny i wykonanie serwisu: Tomasz Majewski informacja o cookies