|
Gala Nagrody im. Zygmunta Glogera
EM / 12:25:22, 02.10.2024 r.
Zakończyła się 35. edycja Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Zebrani w Hali Kultury w Łomży goście poznali komunikat kapituły, której obradom przewodniczył prof. Tadeusz Panecki. Gali wręczenia nagród towarzyszył koncert Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i konferencja naukowa nt. „Bezczelność. Powszednie zniesmaczenia Polaków” (pod takim samym tytułem ukazał się też kolejny tom z Serii Glogerowskiej wydany na tę okoliczność).
Galę poprowadził prof. Ludwik Malinowski, prezes Stowarzyszenia „Stopka”
Dyplomy wraz z medalem projektu Adama Tymińskiego wręczał laureatom starosta łomżyński Lech Szabłowski, a kwiaty – stypendyści Fundacji „Glogerianum”
W imieniu kapituły głos zabrał jej przewodniczący prof. Tadeusz Panecki
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej wystąpił z własną studencką kapelą, dzięki której wokalistom towarzyszyła muzyka grana na żywo
Laureaci 35. edycji
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej (laureat nagrody I stopnia) jest jednym z najstarszych studenckich zespołów folklorystycznych. Zainicjowali go studenci Politechniki w 1951 roku. Liczba wychowanków zespołu sięga 3 tys. osób, wśród których większość zaczęła poznawać polski folklor dopiero w Politechnice. Tańczą, śpiewają, grają razem na scenie, biorą udział w międzynarodowych konkursach, turniejach i festiwalach. Od ponad siedmiu dekad Zespół promuje polskie dziedzictwo i kulturę ludową na najwyższym poziomie, a jego pasja porywa zarówno studentów, jak i widzów. Na zdjęciu – kierownik zespołu Klara Hadi.
Włodzimierz Karol Pessel (laureat nagrody II stopnia) – prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Kulturoznawca, skandynawista, badacz kultury miejskiej, tłumacz, redaktor. Współpracuje od lat ze środowiskiem regionalnym na Północnym Mazowszu. Za książkę pt. „Czerwono-biali i biało-czerwoni. Dania, Polska, Północ” otrzymał nagrodę Klio pierwszego stopnia w kategorii: najlepsza monografia naukowa. Publikacja ta w oryginalny sposób wprowadza do polskiego kulturoznawstwa tematykę skandynawską i wydobywa płaszczyznę wspólnego porozumienia międzykulturowego.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (laureat nagrody III stopnia) skupia kilkaset osób z łomżyńskim rodowodem, które dbają o udokumentowanie przeszłości miasta i regionu. Organizacja znana jest m.in. z licznych publikacji dotyczących ziemi łomżyńskiej: książek, roczników i kwartalników. Od kilkudziesięciu lat ratuje zabytki cmentarne w ponad 220-letniej łomżyńskiej nekropolii. To doroczne przedsięwzięcie zyskało rangę społecznej misji, dzięki której udało się ocalić przed zagładą ponad 300 pomników. Na zdjęciu – prezes Towarzystwa Józef Babiel.
Wyróżnieni
Krystyna i Marek Wójtowicz – działacze społeczni, którzy pielegnują lokalne dziedzictwo, przywracając świetność Zespołowi Parkowo-Dworskiemu w Sieniawie. Upowszechniają historię obiektu i przeprowadzają jego rewitalizację. Organizują w nim cykliczne wydarzenia o charakterze patriotyczno-kulturalnym i ożywiają życie kulturalne w regionie.
Teresa Szadkowska-Łakomy – aktywna działaczka polskiej emigracji w Londynie, była członkini Rady Narodowej II RP na Uchodźstwie. Publikacje jej autorstwa stanowią ważny wkład w poznanie dziejów polskiej emigracji niepodległościowej i polskiego harcerstwa na obczyźnie. Należy do Rady Programowej „Atlasu Dziejów Harcerstwa na Obczyźnie w latach 1918–2018”, który ukaże się w 2026 roku. W imieniu laureatki nagrodę odebrała wnioskodawczyni Małgorzata Roszkowska, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.
Mateusz Wyżga – profesor Uniwersytetu Komisji Eduakcji Narodowej w Krakowie. Prowadzi szereg badań nad historią wsi, historią lokalną i genealogią. Autor licznych publikacji, w tym popularnonaukowej książki pt. „Chłopstwo. Historia bez krawata” (wydanej przez wydawnictwo Znak), która jest syntezą dziejów chłopów w Polsce od czasów prehistorycznych po dzisiejsze. Jego praca to również ważny głos w dyskusjach poświęconych tożsamości współczesnych Polaków.
O gali w mediach
Radio Białystok
4lomza.pl
Narodowe Centrum Kultury
Fot. Jerzy Chaberek
Organizatorzy
|
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" im. Stanisława Zagórskiego w Łomży
|
|
Narodowe Centrum Kultury
|
Partnerzy
|
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego |
|
Województwo Podlaskie |
|
Miasto Łomża |
Mecenat
|
Okręgowa Spółdzielnia
Mleczarska w Piątnicy |
Patronat medialny
|
|