Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA
R E K L A M A
    Zaloguj się
 
Stopka
»
»
»
»
»
»
»
»
»
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
Stopnik 2023
Stanisław Baj o malowaniu Bugu
WCz / 22:01:17, 05.07.2013 r.   drukowanie
Gościem Międzynarodowego Pleneru Plastycznego „Między wschodem a zachodem” w Mielniku był znany malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Stanisław Baj. Mówił o Bugu – rzece, nad którą się urodził w miejscowości Dołhobrody, wychował, i która jest ważnym tematem jego twórczości.

Tam jest moje osadzenie, moje źródło i moje miejsce – powiedział. – Rzekę maluję mniej więcej od dwudziestu pięciu lat. Dlaczego rzekę? Dlatego, że mieszkałem tam, gdzie rzeka była najważniejszym, i pięknym, i groźnym, przede wszystkim – groźnym, żywiołem. Determinowała życie bezwzględnie. Do tego stopnia, że przez nią jestem okaleczony, jeśli chodzi o realność i wyobraźnię. Mam 180 stopni realnego horyzontu, to są lasy, pola, to jest ziemia do rzeki Bug, która jest granicą. Natomiast druga część musi być wyobrażona. Rzeka stanowi granicę nie do przejścia i trzeba sobie wyobrazić, co tam jest po drugiej stronie. Determinuje to tajemniczą sytuację. Rzeka jest podziałem między dwiema stronami; nie tylko dzieli dwie kultury, dwie etnografie, ale także mój widnokrąg. Zacząłem się rzece przyglądać za pomocą malarstwa. Na początku nieudolnie. Temat był banalny, bo odbicia w wodzie są zbanalizowane niesamowicie. Pomyślałem sobie, że jednak może to być dla mnie ważnym wyzwaniem twórczym. Może warto się temu bliżej przyjrzeć? Materia wody jest tajemnicza. Ciecz, która płynie, nie stoi, jest w ruchu, jest lustrem, wszystko ucieka – jako temat dla malarza jest z natury swojej sprzecznością, trudnością poprzez swój banał, ale jednocześnie wielką tajemnicą i tym samym wspaniałym wyzwaniem..

Spotkaniu, zorganizowanemu w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej, z zainteresowaniem przysłuchiwali się nie tylko uczestnicy pleneru, ale także mieszkańcy Mielnika.


Top 5
Sen
Sen
Cena: 30,00 zł
Gen: 0.027s Projekt techniczny i wykonanie serwisu: Tomasz Majewski informacja o cookies