System Reklamy Internetowej HADES
R
E
K
L
A
M
A
Zaloguj się
Stopka
»
Aktualności
»
Plenery plastyczne
»
Konkursy
»
Serie wydawnicze
»
O Stopce
»
Statut
»
Kontakt
»
Szkoły
»
Fundacja "Glogerianum"
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
System Reklamy Internetowej HADES
Glogery 2021
EM
/ 08:49:21, 29.09.2021 r.
W tym roku mija 40 lat od powstania „Stopki”. Jubileuszowe obchody, gala wręczenia nagród Glogera i konferencja naukowa nt. „Kultura wobec kryzysu. Polska i świat” odbyły się 24 września w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Udział wzięli laureaci XXXII edycji Nagrody Glogera, reprezentanci rozmaitych dyscyplin, dziedzin nauki i różnych pokoleń, a także przedstawiciele samorządu lokalnego, instytucji i organizacji pozarządowych. Spotkanie uświetnił występ Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band” pod batutą maestro Dariusza Łapińskiego. Łączył on małą orkiestrę smyczkową, brzmienie trąbek, saksofonów i puzonów z typowym big-bandem, uzupełnionym o grupę wokalną.
LAUREACI
Nagroda I stopnia
Prof. Dionizjusz Czubala
– jeden z najbardziej zasłużonych polskich folklorystów, którego działalność zyskała uznanie w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. Badania profesora dotyczą słabo rozpoznanych obszarów kultury polskiej i mają wymiar pionierski. W latach 90. XX wieku zainicjował on zbieranie i badanie polskich legend miejskich – będąc pierwszym i przez wiele lat jedynym – polskim folklorystą reprezentującym ten obszar badań. Utrwalał różne formy narracji, które funkcjonowały jedynie w tradycji ustnej. Jego liczne publikacje wprowadziły do polskiej humanistyki tematy całkowicie pomijane lub marginalizowane w dotychczasowych badaniach folklorystycznych.
Nagroda II stopnia
Prof. Ryszard Kaczmarek
– od wielu lat popularyzuje wiedzę o Śląsku, jego główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii Polski XX wieku, historii Niemiec XIX–XX wieku i nowożytnej historii Śląska. Autor wielu historycznych publikacji, z których najbardziej głośne stały się tytuły opublikowane w Krakowie, nakładem Wydawnictwa Literackiego: Polacy w Wehrmachcie, Polacy w armii Kajzera, Powstania śląskie 1919–1921. Współautor i redaktor naukowy wielu książek. Swoje badania i działalność popularyzatorską związaną ze Śląskiem prowadzi we współpracy nie tylko ze środowiskami lokalnymi, ale także międzynarodowymi: w Niemczech i w Czechach.
Nagroda III stopnia
Wawrzyniec Kłosiński
– działacz społeczny, regionalista, popularyzator historii, tradycji i folkloru ziemi łomżyńskiej. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, inicjator i redaktor naczelny wszystkich publikacji Towarzystwa, m.in. kwartalnika „Wiadomości Łomżyńskie”. Dokumentuje wielowiekowy dorobek ziemi łomżyńskiej. Jego wcześniejsza praca zawodowa jako dziennikarza prasowego, telewizyjnego i radiowego była również związana z upamiętnianiem życia dawnych i obecnych mieszkańców Łomży oraz regionu.
Wyróżnienia otrzymali:
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
– idea działań zespołu działającego pod kierunkiem prof. Huberta Chudzia (na zdjęciu po lewej) wiąże się przede wszystkim z ocaleniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa obywateli polskich poddanych przymusowym migracjom. Zespół wypełnia lukę w obszarze badawczym szeroko pojętych przesiedleń, dokumentuje migrację ludności polskiej, w tym zesłańców na Sybir. Przybliża również losy Sybiraków-Afrykańczyków, którzy na czas wojennej zawieruchy znaleźli schronienie w Afryce Wschodniej i Południowej. Zbiór dokumentacji dotyczy nie tylko okresu bezpośrednio związanego z deportacją, ale też czasu późniejszego – tworzenia małych ojczyzn na obczyźnie.
Dr Elżbieta Ciborska
ocaliła od niepamięci osiągnięcia wielu pokoleń młodzieży wiejskiej. Plonem jej wieloletniej pracy jest pięć tomów Słownika biograficznego polskiego ruchu młodowiejskiego obejmującego ponad tysiąc biogramów. Od lat współpracuje z Fundacją Polskich Uniwersytetów Ludowych. Z jej inicjatywy powstał m.in. ruch społeczny Wszechnica Rodziny Wiejskiej o charakterze uniwersytetu ludowego. Wpisuje się on w życiową misję Elżbiety Ciborskiej, czyli edukację rodziny pochodzącej z obszarów wiejskich.
W imieniu
Krzysztofa Chojnackiego
wyróżnienie odebrała Małgorzata Jaszczołt, kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, które było wnioskodawcą. Krzysztof Chojnacki to starszy kustosz tego muzeum, w którym pracował blisko 40 lat. Jest jednym z pionierów polskiego filmu etnograficznego. Autor kilkudziesięciu tysięcy fotografii i filmów z zakresu obrzędowości, folkloru, rzemiosła. Podczas badań terenowych utrwalał na taśmie filmowej archaiczne techniki rzemieślnicze. To zapisy zarówno artystyczne, jak i dokumentujące dawne zajęcia, reliktowe widowiskowe obrzędy czy odchodzący świat rzemieślników: kowali, bednarzy, duharzy, wytwórców kołowrotków. Prace te realizowane były na terenie całej Polski (Podhale, Kurpie, Podlasie, Podkarpacie, Pomorze).
NJ
Zdjęcia: Jerzy Chaberek
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" im. Stanisława Zagórskiego w Łomży
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury
Projekt zrealizowany we współpracy z Województwem Podlaskim
Projekt zrealizowany we współpracy z Miastem Łomża
System Reklamy Internetowej HADES
System Reklamy Internetowej HADES
Top 5
Bezczelność. Powszednie zniesmaczenia Polaków
Cena: 30,00 zł
Sen
Cena: 30,00 zł
Co nas czeka? Świat – kraj – dom
Cena: 30,00 zł
Ludzie w drodze. Migracje, granice, tożsamość
Cena: 30,00 zł
Księga prasy łomżyńskiej
Cena: 39,00 zł
Gen: 0.042s
Projekt techniczny i wykonanie serwisu:
Tomasz Majewski
informacja o cookies