Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA
R E K L A M A
    Zaloguj się
 
Stopka
»
»
»
»
»
»
»
»
»
Książki
Autorzy
Publikuj u nas
Szukaj
Stopnik 2020
EM / 09:42:20, 25.11.2015 r.   drukowanie
$$Wielka księga narwiańska – pierwsze tak panoramiczne przedstawienie Narwi i jej roli w życiu człowieka – już wkrótce. Zaprezentuje najlepszą część dorobku przeprowadzonego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” ogólnopolskiego konkursu na esej, reportaż, fotoreportaż i starą fotografię ph. „Narew – ludzie, przyroda, kultura”, który zgromadził cenny i obfity plon. Nadesłano prawie czterysta prac, łącznie trzy tysiące stron wydruków komputerowych oraz ponad tysiąc sześćset zdjęć. Pomysłodawcą narwiańskiego konkursu był zmarły w sierpniu br. prezes „Stopki” red. Stanisław Zagórski, natomiast redaktorem księgi jest ks. prof. Jerzy Sikora – literaturoznawca, krytyk literacki i poeta.
W Księdze znajdzie się sześćdziesiąt najciekawszych tekstów (pióra między innymi Joanny Papuzińskiej, nieżyjącego już Wojciecha Giełżyńskiego, Piotra Nesterowicza) oraz dziewięćdziesiąt zdjęć wybranych spośród nadesłanych w konkursie na fotoreportaż i starą fotografię. Wstępem opatrzył publikację prof. Henryk Samsonowicz.
Będzie to naprawdę „wielka księga” – obszerna, w twardej oprawie i w dużym formacie, ale także wielka bogactwem i różnorodnością treści. „Obraz nadnarwiańskiego świata jest wieloraki. Zgromadzone w Księdze materiały dużo mówią o ludziach zamieszkujących nadnarwiańskie strony, o ich życiu, o tworzonej przez nich kulturze, o przyrodzie – z wyeksponowaną rzeką. Autorzy dość często sięgają do wspomnień, zwłaszcza do czasów dzieciństwa. I wtedy nadnarwiańska kraina staje się krainą arkadyjską. Wspominaną z nostalgią, z tęsknotą za tym, co było tak piękne, ale, niestety, już bezpowrotnie przeminęło. Nadnarwiańska kraina to miejsce, do którego się wraca, jeśli nie bezpośrednio, to przynajmniej we wspomnieniach. Nieraz jest ona usymboliczniona, idealizowana, mitologizowana. Rzeka pełni funkcję terapeutyczną. Uśmierza ból, koi rany” – pisze redaktor tomu.
„Ta rzeka kusi swoim urokiem, bogactwem flory i fauny, zachwyca przybyszów z Polski i spoza jej granic” – napisał we wstępie do Księgi prof. Henryk Samsonowicz. Mamy nadzieję, że poświęcona jej Wielka księga także będzie kusić – do lektury, przemyśleń i refleksji.
WCz


$$Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2015

$$
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku


Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, 4lomza.pl, Grupa Medialna „Narew”
Top 5
Oblicza solidarności
Oblicza solidarności
Cena: 30,00 zł
Gen: 0.021s Projekt techniczny i wykonanie serwisu: Tomasz Majewski informacja o cookies